Imelda, třtinový cukr

Imelda, třtinový cukr

Imelda Servantes, komunita pěstitelů cukrové třtiny na ostrově Negros, Filipíny

Na filipínském ostrově Negros se náš tým potkal s paní Imeldou Servantes (42), členkou fair trade družstva MIARBA, které hospodaří na haciendě Isabel Sitio Minoro v oblasti La Castellana. Už osm let se stará o finance družstva.

Imelda má ještě dobře v paměti dobu, kdy patřila hacienda k rozsáhlému majetku jedné z bohatých rodin. “Když můj otec pracoval jako dělník na poli s cukrovou třtinou, neměli jsme dovoleno nic pěstovat. Museli jsme si všechno jídlo koupit. Ačkoli otec pracoval tvrdě, skoro všechen výdělek jsme utratili za rýži. Na nic dalšího nezbývaly peníze,” vyprávěla Imelda. Proto musela začít ve 14 letech začít o víkendech pracovat, v 16 už pracovala na haciendě naplno. “Práce na farmě se mi vůbec nelíbila, je to opravdu dřina, doslova krev a slzy. Moc jsem si přála ještě studovat, ale nešlo to,” vysvětlovala nám Imelda.

Dnes je Imelda členkou fair trade družstva, které sdružuje svobodné farmáře, bývalé námezdní dělníky. “Jsme za to opravdu vděční. Fair Trade je prostě nejlepší. Díky sociálním prémiím můžeme zakládat další projekty a vylepšovat naše hospodaření,” přesvědčovala nás Imelda. Lepší výkupní cena a fair trade prémie pomohly družstvu našetřit peníze na vlastní traktor a nákladní vůz nebo začít s chovem prasat. Družstvo také může z fondu úspor poskytout v případě potřeby členům půjčku, takže se na rozdíl od samostatně hospodařících farmářů nemusí zadlužovat u lichvářů. Z rozhovorů s členy družstva bylo patrné, že jsou na svou organizaci pyšní.

Třtinový cukr z Negrosu se přidává do mnoha fair trade cukrovinek, vyzkoušet ho můžete i ve své domácnosti. Stačí najít v našem e-shopu Mascobado třtinový cukr.


Neexistují žádné produkty do seznamu v této kategorii.